Єднання духовності та інтелекту в живій традиції українського академізму: у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара розпочався 100-ий навчальний рік

посвящение в студенты

31 серпня 2017 року о 18-ій годині у парку імені Т. Г. Шевченка перед Палацом студентів традиційно зібралися численні представники багатотисячних професорсько-викладацького та студентського колективів найстарішого у Придніпров’ї класичного університету на чолі із ректором — доктором фізико-математичних наук, професором, членом-кореспондентом Національної Академії Наук України Миколою Вікторовичем Поляковим, щоб привітати цьогорічних першокурсників – 3257 юнаків і дівчат, які, успішно витримавши конкурс, влилися в університетську родину.

Однак цьогоріч урочиста церемонія посвяти у студенти відбувалася в атмосфері особливого відчуття причетності до творення історії, яке було породжене усвідомленням того, що вже завтра – 1 вересня – у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара розпочнеться 100-ий із часу його заснування академічний рік. Червоною ниткою через виступи очільника університету і почесних гостей заходу — голови Дніпропетровської обласної ради Гліба Олександровича Пригунова та випускника 1960 року, Героя України, керівника міжнародного проекту «Морський старт» Володимира Геннадійовича Команова – пройшло нагадування про 100 років університетської історії, відзначених кропіткою працею викладачів і студентів, націленою на реалізацію традиційно-академічних освітніх пріоритетів, розвитком традиційних напрямів науки і водночас злетом наукової думки до немислимих раніше – космічних, у буквальному розумінні цього слова, висот.

Сьогодні, на сторічній дистанції, стає очевидно, що для феномену ДНУ — єдиного в нашій державі університету, що інтегрував у класичну освітню модель фахові компетентності, пріоритетні для стратегічних новітніх наукових галузей, визначальним виявилося послідовне втілення традиції українського академізму, життєдайність якої ґрунтується на ідеї синергії духовності й інтелекту, взятій за основу святителем Петром Могилою, Митрополитом Київським при започаткуванні в Україні академічної освіти і науки.

Заснований у буремному 1918 році, Катеринославський (нинішній Дніпровський національний) університет від самого початку був орієнтований на традиційно-академічну організацію освітньо-наукової діяльності, що знайшло відображення у його первинній структурі, яка об’єднала історико-філологічний, юридичний, медичний і фізико-математичний факультети, ствердивши пріоритетність для цього вищого навчального закладу фундаментальних напрямів освіти та науки і світоглядно-етичних орієнтирів їх розвитку, визначених одвічними духовними цінностями.

Така відданість академізму при збереженні гуманітарних засад університетської освіти забезпечила і нарощення освітньо-наукового ресурсу ДНУ в несприятливих умовах реорганізації, в 1920-их рр., освітньої системи України, коли він був перетворений у Народний інститут освіти, і прискорений розвиток університетських наукових шкіл при відновленні, в 1930-их рр., українських університетів, і повоєнну розбудову інфраструктури Дніпровського національного університету, що ознаменувалася відкриттям нових факультетів, спеціальностей, лабораторій, пов’язаних із соціально-економічними запитами другої половини ХХ ст., зокрема – формуванням галузі ракетобудування, і модернізацію освітньої концепції університету на початку ХХІ ст., яка спрямовувалась на забезпечення її відповідності викликам сучасності.

І сьогодні у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара динамічно розвивається академічна традиція, набуваючи нових форм втілення, націлених, насамперед, на гуманізацію і гуманітаризацію освіти шляхом відкриття юним інтелектуалам Першоджерела духовності. З метою долучення студентства до духовних витоків нашого народу запроваджено викладання навчальної дисципліни «Біблійна історія», що вже п’ятий рік здійснює доцент кафедри філософії, кандидат богослов’я, кандидат філософських наук Євлогій, Архієпископ Новомосковський. Йдучи назустріч потребі сучасного українського суспільства у фахівцях у галузі релігієзнавства, здатних як викладати духовно-моральні навчальні дисципліни у світських освітніх закладах, так і відповідати на професійному рівні на гострі питання міжконфесійних стосунків, ДНУ одним із перших в Україні запровадив підготовку релігієзнавців, із 2015 року – в межах магістратури, а з 2016 р. – і в рамках бакалаврату. Важливим складником освітньої програми магістрів релігієзнавства є навчальна дисципліна «Моральне богослов’я», яку також викладає владика Євлогій.

rss подпискаСледить за выходом новых статей на этом сайте

Нажимая на кнопку, вы соглашаетесь с политикой конфиденциальности и пользовательским соглашением

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Нажимая на кнопку, вы соглашаетесь с политикой конфиденциальности и пользовательским соглашением.